İletişime Geçin

İçerik Manya

Sağlık

Yitik Anılar

Yitik Anılar

Merhaba. Bir önceki yazımda sizlerle Disosiyatif Kişilik Bozukluğu‘nu incelemiştik. Bu yazımda ise Amnezilerden ikisini inceleyeceğiz.

Amnezi nedir?

Bellek yitimine amnezi denir. Bugün inceleyeceğimiz amnezi türlerimiz retrograd amnezi ve anterograd amnezi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Retrograd Amnezi, en sade haliyle yeni öğrenilen bilgilerin, anıların amnezi oluşmadan önceki bilgileri, anıları ketlemesi durumudur. Retrograd Amnezi’de hasta amnezi oluşmadan önceki şeyleri hatırlamaz. Buna genelde Yeşilçam filmlerinde rastlanabilir. Örneğin; kişi yoldan geçerken başına bir saksı düşer ve saksı düşmeden önceki bilgilerin hiçbirini hatırlamaz.

Anterograd Amnezi ise bunun tam tersidir ve daha ilginçtir. Anterograd Amnezi’ye sahip bireyler ise eski anıları yeni anıların kalıcılığını etkiler. Birey; amnezi oluşmadan önceki anılarını çok net hatırlarken, amnezi oluştuktan sonraki anılarını hatırlayamaz.

Eğer bu hastalık ilginizi çektiyse bu konuyu ele alan Nicole Kidman‘ın gerilim dolu “Before I Go To Sleep” adlı filmi sizlere önerimdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Merhaba ben Esma Nur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi bir psikolog adayıyım. Aynı zamanda farklı sitelerde köşe yazarlığı yapıyorum.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top