İletişime Geçin

İçerik Manya

Zamanınızı Yönetebiliyor Musunuz?

zamaninizi-yonetebiliyor-musunuz

Hayatın Püf Noktaları

Zamanınızı Yönetebiliyor Musunuz?

Gün içerisinde yapmanız gereken işlerin tamamını gün sonunda yapmış oluyor musunuz? İş yaşamı, gündelik yaşamın temposu derken kendinize, yapmak istediklerinize veya dinlenmeye zaman bulabiliyor musunuz?  Pek çok kişiden bu sorulara hayır yanıtı gelecektir. Sosyal medya, internet ve telefonlar, ayrıntılara odaklanmak, neye odaklanacağını bilememek gibi sebepler, gün içerisinde vaktimizin çoğunu alıyor. Dolayısıyla bazı işler bitirilmesi gereken süre içerisinde bitirilemiyor. Zaman yönetimi konusunda çok başarılı olamadığımızda yapılacak işler sürekli erteleniyor veya gerektiğinden fazla zaman alıyor.

Zaman Yönetimi Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Üretimi ve yapılan işlerden alınan verimi artırmak için ilgilenilen aktivitelere harcanan zamanın bilinçli ve kontrollü kullanılmasına zaman yönetimi denir.  Zamanın gün içerisinde, haftalık ya da aylık olarak planlı ve kontrollü kullanılmasıyla sağlanan zaman yönetimi, hem yapılan işlerden alına verimi artıracak, hem de zamanın boşa harcanmasının önüne geçecektir. Peki, zaman yönetimi nasıl yapılır?

Öncelik Sırası ve Odaklanma

Zaman yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gereken temel prensip; önemli işleri önce yapmak ve erteleme hastalığından kurtulmaktır. Bunu günlük olarak ele alacak olursak o günün işlerini gözden geçirerek sizi zorlayacak, daha fazla zamanınızı alacak işleri ilk sıraya almalısınız. Bu işleri yaparken, bekleyen diğer işler hakkında hiçbir şey düşünmeden, ayrıntılarda boğulmadan tam olarak yaptığınız işe odaklanmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Kendinizi Sabote Ediyor Olabilirsiniz

Vakit Alan Aktivitelerden Uzak Durma

Telefon ve interneti bilinçli bir şekilde kullanmak, zaman yönetimi konusunda belki de en önemli etkenlerden biridir. Herhangi bir işi yaparken sürekli mola vermek, telefonu alıp sosyal medyada dolaştıkça dolaşmak, alışveriş sitelerinde vakit kaybetmek, ciddi anlamda vakit kaybettiren ve verimliliği azaltan şeyler. Dolayısıyla zaman yönetimi yaparken bunlardan mutlaka uzak durmak gerekli…

Bir İş Ona Verdiğiniz  Sürede Biter

Parkinson’a göre; bir iş, ona verdiğiniz sürede biter. Örneğin; kısa sürede bitebilecek bir iş için bir aylık bir süre verirseniz o işi daha kısa sürede yapacak olsanız bile bir ayda bitirirsiniz. Bu sebeple işler için belirlediğiniz vakte dikkat etmelisiniz.

Ayrıntılarda Boğulmak

Hemen hemen tüm işlerde, kişiyi oyalayan ve aslında önemli olmayan ayrıntılar vardır. Bir yazı yazarken seçilen kalemlerin rengi, bir ofis açarken kullanılacak mobilyaların seçimi gibi. Bu ayrıntılara takılmamak, ya da imkan varsa işleri birileriyle paylaşmak zaman yönetiminde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

icerikmanya.com kurucusu, Bilgisayar Programcılığı mezunu bir blog yazarı. Bildiklerini ve öğrendiklerini sizlerle paylaşıyor.

Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Hayatın Püf Noktaları

To Top