İletişime Geçin

İçerik Manya

Zencefilin İnanılmaz Faydaları

zencefilin-inanilmaz-faydalari

Sağlık

Zencefilin İnanılmaz Faydaları

İsmini daha çok soğuk algınlıkları yaşanmaya başlandığında duyduğumuz zencefilin aslında farklı kullanım alanları ve soğuk algınlığı dışında başka faydaları da var. Çeşitli problemlere çözüm niteliğinde olan zencefilin faydaları, onun asırlardır farklı kültürde kullanılmasını sağlamış. Kokusu ve görüntüsü sebebiyle kimilerinin uzak durduğu zencefil, aslında doğal bir ilaç niteliğinde zengin bir bitki…

Antiseptiktir

Zencefil, inanılmaz bir antiseptiktir. Mide, bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruyucu ve gıda zehirlenmelerine karşı etkilidir. Antioksidan içeriği sayesinde hastalıklardan korur.

Mideyi Korur

Araştırmalara göre zencefilin sindirimi hızlandırma özelliği, mide sağlığına olumlu etkiler yapıyor. Sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlık ve ishal sorunlarını yok ediyor. Mide şişkinliklerini azaltan zencefil, mide ve bağırsakta biriken gazı söktürüyor.

Zencefilin faydaları arasında en önemlilerinden birisi de mide bulantısını gidermesidir. Son zamanlarda özellikle hamilelikte yaşanan mide bulantılarında zencefil daha sık kullanılmaya başlandı. Ancak hamilelikte zencefil kullanımında miktara çok dikkat etmek gerekli…

Zencefilin Ağrı Azaltıcı Etkisi

Zencefil, mükemmel bir ağrı gidericidir. Analjezik özelliği ile eklem ve kaslarda ağrıları yatıştırmak amacıyla zencefil kullanılabilir. Adet dönemlerinde oluşan sancılar, zencefil yardımıyla hafifletilebilir. Bunun yanı sıra zencefil, hareket kabiliyetini artırma özelliğine de sahiptir.  Spor sonrası kas ağrılarını rahatlatmak amacıyla kullanılabilir.

Fiziksel yorgunluk için banyo suyuna eklenen bir miktar zencefil, stres atmaya ve rahatlamaya yardımcı olur.

Kalp Ve Solunum Sistemine Etkileri

Düzenli kullanılan zencefil, kalp krizi riskinden korur. Kolesterolü düşürür. Ancak tüm bitkilerde olduğu gibi zencefili kullanırken de doktorunuza danışmalı, kullanım miktarını abartmamalısınız.

Zencefil Kanserden Koruyor

Zencefilin faydaları arasında en önemlilerinden biri de kansere karşı koruyucu olmasıdır. Özellikle kolon kanserinde kanserli hücrelerin büyümesini engelleme özelliği bulunur. Yumurtalık kanserinde de aynı şekilde etkili olan zencefili, bu amaçla kullanırken hekime danışmak gereklidir.

Zencefilin Zararları

Yararları saymakla bitmeyen zencefilin, bazı özellikleri, bazı kişilerde faydaya değil zarar sebep olabilir.

  • Keskin bir kokuya sahip olduğu için mide ekşimesi yapabilir.
  • Kan sulandırıcı olduğu için bu tür özellikte ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
  • 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • Hamilelikte düşüklere sebep olabilir bu sebeple miktarına dikkat etmek gereklidir.
Yorum Yapın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Hakkında Daha Fazla: Sağlık

To Top